Home > Kredi Hesapla > Kredi Hesaplarken Bankalar Neye Dikkat Eder?

Kredi Hesaplarken Bankalar Neye Dikkat Eder?

Kredi kullanmanız için sürekli mesaj atan, telefonla arayan bankalara gittiğinizde kredi çekebilmeniz için pek çok özellik taşımanız gerektiği söylenir. Birkaç soru-cevaptan sonra kredi kullanamadan bankayı terk etmeniz sizin için şaşırtıcı olsa da sadece sizin başınıza gelen bir durum değil.

Peki siz kredi çekmekle ilgili planlar yapıp bankaya gitmişken neden yaptığınız kredi hesaplaması bankanın yaptığı hesaplamalarla örtüşmez? Bankaya gitmeniz için bile sizi rahat bırakmayan görevliler bankaya gittiğinizde sanki size kredi vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Ancak durum düşündüğünüz gibi değil. Bankalar kredi çekebilmeniz için istediğiniz tutarın taksitini ödeyebileceğinizi görmek ister. Bunun ölçütü ise ödemeniz gereken taksit, geliriniz maksimum %40’ını oluşturmalıdır. Siz 1.500 TL geliriniz varken 800 TL taksit ödeyebileceğinizi düşünerek kredi hesaplaması yapmış olabilirsiniz. Ancak bankalar gelirinizin %40’ı olan 600 TL’yi baz alırlar. Hesaplar bu yüzden uyuşmaz ve kredi kullanamayabilirsiniz.

Taksit hesaplaması dışında bankaların dikkat ettiği diğer bir özelliğiniz kredi geçmişinizdir. Aylık ödemenizi 1-2 gün geciktirmek sizin için önemsiz olabilir. Ancak bankalar için 1-2 gün ile 30 gün arasında bir fark yoktur. Ödemenizi geciktirirseniz banka size daha az güvenir. Dolayısıyla yapılan ufak gecikmeler banka gözünde önemlidir.

Kredi kullanırken sizin ne hesapladığınız değil bankanın ne hesapladığı ön plandadır. Bankaya gitmeden önce aklınızda bulunmasında fayda var diye düşünüyoruz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: