Home > Kredi Hesapla > Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirsiniz?

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirsiniz?

Toplu paraya ihtiyacınız var ve etrafınızdaki hemen herkes en az bir kere ihtiyaç kredisi kullanmış. Siz neden kullanmayasınız?

Bankaya gittiğinizde ise size ya istediğiniz tutarı azaltmanızı ya da fazla gelir belgelemenizi söyleyen banka yetkilileriyle karşılaşıyorsunuz. 15.000 TL civarında kredi istediğinizde ödemeniz gereken taksiti ödeyebilecek şekilde kredi hesaplaması yapıyorsunuz ama bankalar bunu bir türlü kabullenmiyor! Peki neden?

Bir bireyin geliri ile ödeyebileceği taksit tutarı incelendiğinde gelirin %40’ının taksit tutarına ayrılabileceğini zaten söylemiştik. Ancak ihtiyaç kredilerinde daha öncelikli olarak bakılan kıstas ise maaşınızdır. Ne kadar gelir belgeliyorsanız 10 katı kadar ihtiyaç kredisi çekmenize izin verecek şekilde kredi hesaplama yapılır. Dolayısıyla 900 TL maaşınız varsa 15.000 TL çekmeniz zordur.

Elbette bu oran bir miktar esnetilebilir. 900 TL geliriniz var diye maksimum 9.000 TL ihtiyaç kredisi çekeceksiniz diye bir kural yok. Ancak 10.000 TL’yi geçmenizin de zor olduğunu hatırlatalım.

Bankaların uyguladıkları politikalar size ne kadar anlamsız gelirse gelsin sonuçta istediğiniz parayı veren yine onlar. Sistemi eleştirmenin size bir yararı olmadığı gibi ilerlenebilecek çözüm yollarına da kendinizi kapatmanıza yol açabilir.

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: