Home > Kredi Hesapla > İhtiyacınız Olan Kredi Miktarını Doğru Belirleyin

İhtiyacınız Olan Kredi Miktarını Doğru Belirleyin

Kullanacağınız kredi ile ilgili olarak ilk yapmanız gereken kredi ihtiyacını doğru hesaplamaktır. Kredi çeşidine ve ihtiyacınıza bağlı olarak bazı ek masraflara hazırlıklı olmalısınız.

Örneğin konut kredisi kullancaksanız en az 1.000 TL kredi masrafınız, yaklaşık 500 TL ekspertiz ücretiniz olacak. Emlakçıya ödeyeceğiniz komisyon, alım-satım için tapuda ödeyeceğiniz harçlar, konut sigortası DASK gibi ek ödemeleri kredi hesabında göz önünde bulundurmanız gerekir.

Eğer bir taşıt kredisi kullanacaksanız noter, sigorta ve rehin masrafları ilk akla gelen ek masraflar. Kullanacağınız kredi hesaplaması yapılırken bu ek masrafların yanında ne kadar kredilendirme yapacağınız önemlidir. Satın alacağınız evin ne kadarına kredi kullanmalısınız? Ya arabanın?

Bizim tavsiyemiz konut kredilerinde ve taşıt kredilerinde %70-%30 oranını korumanız. Yani evin ekspertiz değerinin ya da taşıtın kasko değerinin en fazla %70`ine kadar borçlanmanız. Bu şekilde borçlandığınızda kendi cebinizden en az %30 para koymuş olursunuz. İleride bir ödeyememezlik durumu söz konusu olduğunda banka teminatları nakte çevirmek isteyebilir. Eğer böyle bir durum olursa banka evi ya da aracı icradan satışa çıkartır. İcradan yapılan satışlarda genellikle satış değeri evin ya da taşıtın değerinin altında olur. Eğer %30’luk bir ödemeyi baştan yapmışsanız değer düşük olsa bile borcunuz kapatılır.

Kredi hesaplaması yaparken mutlaka iyi planlanması gereken bu oran ileride borcunuzun kapanmama olasılığını ortadan kaldırır.

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: