Home > ING Bank, Kredi Hesapla > ING Turuncu Hesap

ING Turuncu Hesap

Vadeli hesaplara rakip olarak geliştirilen ING’nin Turuncu Hesap’ı, Türkiye’de vadeli hesaba olan bakış açısını değiştirecek özelliklere sahip. Vadeli hesap kullanmak isteyen kişilerin önündeki pek çok handikabı kaldıran özellikleri ile güçlü bir vadeli hesap alternatifi olarak karşımıza çıkıyor.

Vadesi dolmadan paranızı çekememeniz, çekseniz de o güne kadar elde ettiğiniz tüm faydadan vazgeçiyor olmanız, vadeli hesapların tercih edilmemesinin belki de en büyük sebebidir. Finansal istikrarsızlıktan dolayı geçmişte çokça hırpalanmış olan insanımız “ya ilerde lazım olursa” düşüncesinden sıyrılamadığı için parasına her daim ulaşabiliyor olmayı tercih ediyor. Bu ulaşılabilirliği bulabildiğiniz Turuncu Hesap, aynı şekilde düşünmeye devam edenler için uygun bir tercih olabilir. Çünkü Turuncu Hesap ile değerlendirmeye başladığınız paranızı istediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz. Kullanımdan geriye kalan para faizle değerlenmeye devam ediyor.

Getirdiği faiz geliri bakımından da vadeli hesaplardan geri kalmayan Turuncu Hesap’ın “hoş geldin faizi” diye tabir edilen başlangıç faizi %9.5. Vadeli hesapların %9 seviyelerine bile gelemediği düşünüldüğünde oldukça iyi bir oran. Ancak unutulmaması gerekir ki vadeli hesaplarda belirtilen faiz oranı, vade dolana kadar geçerli iken Turuncu Hesap’ta bu faiz değişebiliyor. Değişkenlik ilerde karlılığı da etkileyecektir elbette. Bu noktada ING Bank faiz oranlarının kabul edilir seviyede kalacağını taahhüt ediyor. Tabi bu taahhüt bir zorunluluk taşımıyor ancak sözün tutulacağının göstergesi olarak yurt dışında benzer şekilde uygulanan bu hesabın kullanıcı sayısının azımsanmayacak seviyede olması gösterilebilir.

Vadeli hesaplarda olan minimum tutar sınırı yine ING Bank Turuncu Hesap’ta bulunmuyor. Cebinizde yer alan 5 TL ile bile başlayabilirsiniz. Başladıktan sonra yıl sonunda yatırdığınız paranın hesap işletim ücreti ile azalacağını düşünüyorsanız hemen belirtelim, Turuncu Hesap’ta hesap işletim ücreti de bulunmuyor. EFT ve havale için de internet şubesinden hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Hesap başvurusu için zorunlu kılınan, bir şubeye uğrama zorunluluğu da Turuncu Hesap’ta yer almıyor. ING Bank internet sitesinden gerekli başvuruyu yapabiliyorsunuz.

Turuncu Hesap tüm bu artılarına karşılık sayılabilecek bir eksi özellik barındırmıyor. Faiz oranının değişken olmasını eksi özellik olarak değerlendirmek diğer artıların yanında haksızlık olacaktır. Hesap işletim ücretinin olmaması, havale ve EFT’nin ücretsiz yapılabilmesi, paranıza istediğiniz zaman ulaşabilmeniz, alt limit bulunmaması gibi özelliklerin “kalıcı” olduğunu da belirtelim.

Advertisements
Categories: ING Bank, Kredi Hesapla
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: